Prevádzkový poriadok
Zvoľ si cestu cnosti
PREVÁDZKOVÝ PORIADOK TELOVÝCHOVNO - ŠPORTOVÉHO ZARIADENIA
vypracovaný v súlade s zákonom č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov a vyhláškou MZ SR č. 525/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na telovýchovno-športové zariadenia
1. Identifikačné údaje prevádzkovateľa zariadenia:
Názov a adresa zariadenia: Areté, Kominárska 21/5, 831 04 Bratislava
Obchodné meno prevádzkovateľa: Areté Gym, s.r.o.
Sídlo prevádzkovateľa: Partizánska 1096/23, 078 01 Sečovce IČO prevádzkovateľa: 55 940 986
Druh a spôsob poskytovaných služieb: individuálne tréningy pod dohľadom trénera, funkčné osobné tréningy
Zakázané úkony pri poskytovaní služieb: vstup bez trénera je zakázaný, vykonávanie cvičení bez dohľadu trénera je zakázané
Podmienky prevádzky: Prevádzka je určená pre ženy a to v maximálnom počte 4 v rovnakom čase, ďalej je prevádzka určená pre mužov a to v maximálnom počte 1 v rovnakom čase
Prevádzka tvorí uzatvorený celok, ktorý zahŕňa:
- vstup s recepciou
- 1 šatňa určená pre ženy s prechodom do umyvárne, v ktorej je napojenie na teplú a studenú vodu
- 1 šatňa určená pre mužov s prechodom do umývarne, v ktorej je napojenie na teplú a studenú vodu
- WC s predsienkou, kde sa nachádza umývadlo s vodovodnou batériou s teplou a studenou vodou. Je prístupné z priestoru šatne - ženy
- WC s predsienkou, kde sa nachádza umývadlo s vodovodnou batériou s teplou a studenou vodou. Je prístupné z priestoru telovýchovno-športového zariadenia
- 4 samostatné prevádzkové miestnosti na vykonávanie cvičení a poskytovanie služieb - 1 miestnosť na upratovanie
- 1 kuchynka s umývadlom s vodovodnou batériou s teplou a studenou vodou
Objekt
- je napojený na verejné inžinierske siete mesta Bratislava: pitná voda
- kontrola kvality pitnej vody je vykonávaná 1 x ročne
- odkanalizovanie je riešené napojením objektu na verejnú kanalizáciu mesta,
- príprava teplej úžitkovej vody – plynový ohrev vody, vlastná kotolňa je umiestnená na
prízemí objektu
- vykurovanie je riešené ústredné, plynové.
- osvetlenie: prirodzené a umelé (celkové – žiarivkové)
- vetranie: miestnosti majú riešené prirodzené vetranie oknami
REŽIM PREVÁDZKY - PODMIENKY PREVÁDZKY A ZÁSADY OCHRANY ZDRAVIA ZÁKAZNÍKOV A ZAMESTNANCOV
Podlaha telovýchovno-športového zariadenia je povrchovo upravená a nekĺzavá.
Steny sú hladké bez výstupkov a do výšky 200 cm sú opatrené povrchovou úpravou Vnútorné povrchy nie sú lesklé, farebné riešené je zvolené tak, aby nezhoršovali svetelné podmienky a zároveň vytvárali kontrastné pozadie.
PRAVIDLÁ PREVÁDZKY:
Vstup do fitness centra je povolený iba v čistej obuvi a vhodnej pre činnosti vykonávané v telovýchovno-športovom zaradení. To isté platí pre cvičiaci odev.
V celom priestore telovýchovno-športového zariadenia, v šatniach, chodbách, WC je zakázané fajčiť.
V prípade, že zákazník príde v podnapitom stave (alebo pod plyvom iných omamných látok) má prevádzkovateľ právo nepustiť takéhoto návštevníka do telovýchovno-športového zariadenia.
Cvičiaci prítomný v telovýchovno-športovom zariadení neruší ostatných pri cvičení, je slušný a ohľaduplný voči všetkým ostatným cvičiacim.
Návštevníci sú zodpovední za dodržiavanie poriadku v celom priestore telovýchovno-športového zariadenia, za ochranu majetku a za škody vzniknuté porušením smerníc prevádzky. Všetky zistené škody na strojoch a ostatnom vybavení zariadenia sú povinní neodkladne nahlásiť prevádzkovateľovi. Cvičenie na takomto stroji a vybavení je následne zakázané a bude zabezpečená jeho oprava.
Návštevníci sú oprávnení využívať športové zariadenie len na základe riadnej úhrady ceny vybraných služieb a produktov (tovaru) zakúpených v telovýchovno-športovom zariadení. Cena jednotlivých služieb a druhov tovaru je stanovená samostatným cenníkom vydávaným prevádzkovateľom telovýchovno-športového zariadenia.
V prípade, že zákazník spôsobí hmotnú škodu na majetku, či vybavení telovýchovno-športového zariadenia, bude po ňom požadovaná finančná náhrada.
Využívať jednotlivé služby prevádzky môže len osoba staršia ako 18 rokov, osoba mladšia môže využívať služby len v doprovode dospelej osoby. Po celú dobu pobytu v prevádzke je za osobu mladšiu ako 18 rokov zodpovedný doprovod.
Cvičenie a pohyb v telovýchovno-športovom zariadení je dovolený len po dohode s trénerom-zamestnancom zariadenia. Nie je možné vykonávať cvičenie bez dozoru.
Prvá pomoc: v prípade potreby je zabezpečená formou lekárničky
Vybavenie lekárničkou : V zariadení sa nachádza lekárnička, vybavená v zmysle platných právnych predpisov SR, umiestnená na viditeľnom voľne prístupnom mieste v kuchynke.
Spôsob a frekvencia upratovania zariadenia
Upratovanie spoločných priestorov je vykonávané denne. Najmenej raz za štvrťrok sa vykonáva všeobecné upratovanie spojené s umytím okien, dverí, svietidiel. Vo všetkých miestnostiach sa denne utiera prach navlhko, vetrajú sa miestnosti. Podlahy sa umývajú denne za použitia saponátu podľa návodu na obale výrobku. V sprchách s a WC sa denne vykonáva umývanie podláh, ostatných plôch, zariaďovacích predmetov s následnou dezinfekciou. V sprchách sa používa na dezinfekciu protiplesňový prípravok: Savo, Dettol.
Prevádzkovaé miestnostti sa udržiavajú v dôkladnom poriadku a čistote. Bežné upratovanie sa vykonáva denne po skončení pracovnej doby: vlhká mechanická očista a dezinfekcia podláh pracovných plôch a zariadení na osobnú hygienu.
Celkové upratovanie sa vykonáva 1 – krát týždenne.
Jedenkrát až dvakrát ročne sa vykonáva generálna sanitácia prevádzky (tzv. sanitačný deň), navlhko – použitím dezinfekčného prostriedku – dôkladne vyčistiť všetky plochy ( vrátane stien, mobiliáru, okien, dverí, svietidiel atď.).
Mechanická očista sa vykonáva bežnými saponátovými prostriedkami, dezinfekcia podláh a ostatných umývateľných plôch : Savo, Savo WC Domestos, Fixinela
Postup pri mechanickej očiste a dezinfekcii povrchových plôch miestnosti a zariaďovacích predmetov
Dekontaminácia sa vykonáva postupmi s rôznym stupňom účinnosti: - mechanickou očistou a dezinfekciou
Mechanická očista – predstavuje súbor opatrení, ktorým sa na vlhko a za použitia povrchovo aktívnych látok (detergenty – mydlá, saponáty) mechanicky odstraňujú mikroorganizmy z povrchov plôch, predmetov a pomôcok. Ide napr. o umývanie, zotieranie, pranie, drhnutie navlhko, čistenie navlhko a pod. Mechanická očista má predchádzať dezinfekcii, napriek tomu, že mechanická očista sama osebe nemá dezinfekčný účinok, veľmi pozitívne ovplyvňuje výsledok dezinfekcie.
Dezinfekcia – je výkon, pri ktorom sa ničia choroboplodné mikroorganizmy. Je založená najmä na pôsobení chemických látok schopných po určitej dobe pôsobenia likvidovať patogénne baktérie. Ak ide o použitie postupov, pri ktorých sa súčasne ničia aj vírusy a plesne, hovoríme o vyššom stupni dezinfekcie. Čas, za ktorý je dezinfekčný prostriedok schopný mikroorganizmy spoľahlivo usmrtiť sa nazýva expozičná doba.
Základné požiadavky na chemické dezinfekčné prostriedky:
- musí sa dodržať správna (predpísaná) koncentrácia dezinfekčného prostriedku
- dezinfekčné prostriedky sa riedia pitnou vodou tak, že do odmeraného množstva vody sa pridá odmerané množstvo prípravku, ktorý sa považuje za 100 %.
- dezinfekčné roztoky sa pripravujú vždy čerstvé, čo najkratšiu dobu pred použitím.
- pri dezinfekcii povrchov sa zachováva dvojetapový postup – najskôr mechanická očista potom vlastná dezinfekcia. 1. a 2. etapu možno spojiť, za použitia vhodnej kombinácie dezinfekčných asaponátových – detergentných prostriedkov. Aj pri jednoetapovom postupe, pri použití dezinfekčných prostriedkov s čistiacim účinkom je vhodné vopred odstrániť hrubé nečistoty
- musí sa dodržať potrebná (predpísaná) doba pôsobenia dezinfekčného prostriedku V prevádzke sú používané dezinfekčné prostriedky: Savo, Savo WC, Dettol.
Zásady bezpečnosti pri práci s dezinfekčnými roztokmi
Pri práci s dezinfekčnými prostriedkami a ich roztokmi je potrebné dodržiavať zásady ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci. Je nevyhnutné používať ochranné pracovné prostriedky. Úplne základné je potrebné chrániť pokožku rúk rukavicami, oči zvlášť pri riedení koncentrátov okuliarami. Aby nedošlo k požitiu dezinfekčného prostriedku nesmie sa pri práci s ním jesť, piť a fajčiť. Pri rozsiahlych aplikáciách dezinfekčných prostriedkov je potrebné dobre vetrať. Po práci sa ruky umyjú a ošetria regeneračným krémom.
Dezinfekčné prostriedky sa skladujú v uzavretých originálnych obaloch. Nikdy sa na skladovanie dezinfekčných prostriedkov nepoužívajú obaly od potravín alebo nápojov ako náhradné obaly! Skladovacie priestory musia byť suché, čisté a chladné, bez dosahu priameho slnečného svetla. Dezinfekcia sa skladuje oddelene od potravín a iných chemikálií v uzatvorenej skrini s označením. Prázdne obaly sa vyplachujú vodou. Zbytky koncentrátov sa likvidujú nariedením vodou a vyliatím do odpadu. Faktory pracovného prostredia pôsobiace izolovane, spolupôsobiace, prípadne s možným vplyvom na už existujúce neprofesionálne poškodenia zdravia : Chemické faktory
- dezinfekčné prostriedky: dráždivý účinok na pokožku a respiračný systém, alergizujúci účinok
- ochrana horných dýchacích ciest – zabezpečené prirodzené vetranie Preventívne opatrenia:
- ochrana pred možným kontaktom používaného dezinfekčného prostriedku s pokožkou je
- zabezpečená používaním ochranných rukavíc.
- práca s prípravkami podľa doporučení výrobcu, tak ako sú uvedené u jednotlivých používaných dezinfekčných prostriedkov a používanie osobných ochranných pomôcok
- v prípade objavenia sa nových skutočností, ak to bude potrebné, zabezpečíme všetky objektivizácie škodlivých/potencionálne škodlivých faktorov pracovného prostredia podľa usmernenia
a požiadaviek pracovníkov RÚVZ.
Opatrenia zamestnávateľa na zníženie (elimináciu) rizika:
Pri používaní čistiacich a dezinfekčných prostriedkov (chemický faktor) sa pracovník, ktorý bude vykonávať upratovanie riadi návodom na používanie podľa doporučení výrobcu a bude rešpektovať všetky údaje uvedené v karte bezpečnostných údajov.
Používanie osobných ochranných pracovných pomôcok :
Ochranné rukavice, ochranný plášť – ochrana pri kontakte s čistiacimi a dezinfekčnými prostriedkami. Prevádzkovateľ zabezpečuje pravidelné dopĺňanie osobných ochranných pomôcok potrebných pre výkon dezinfekcie na základe opotrebovania a v prípade potreby.
Spôsob nakladania s odpadom, jeho odstraňovanie, frekvencia vyprázdňovania odpadových nádob, ich čistenie a dezinfekcia
Pre zhromažďovanie odpadu sú umiestnené v kuchynskej časti a v hygienickom zariadení uzavreté odpadkové koše opatrené jednorázovými vreckami na odpad. Tieto vrecká sú denne odnášané do kontajnera na tuhý komunálny odpad a odpadové koše sa dezinfikujú Savom. Mechanická očista a dezinfekcia je vykonávaná jeden krát týždenne dezinfekčným prípravkom (SAVO). Likvidácia komunálneho odpadu je zabezpečená zmluvne OLO.
Osobitné ustanovenia
Prevádzkový poriadok zariadenia je vyvesený na viditeľnom mieste – pri vstupe na recepcii. Je voľne prístupný pre zamestnancov a klientov zariadenia. Prevádzkový poriadok bude pravidelne aktualizovaný na základe možných zmien a skutočností pri prevádzkovaní, pri zmene dezinfekčného plánu a predložený na opätovné posúdenie orgánu na ochranu zdravia.
V prípade objavenia sa nových skutočností, ak to bude potrebné, zabezpečíme všetky objektivizácie škodlivých/potencionálne škodlivých faktorov pracovného prostredia podľa usmernenia a požiadaviek pracovníkov RÚVZ.
Záverečné ustanovenia
Za dodržiavanie uvedených ustanovení a striktné plnenie povinností z nich vyplývajúcich zodpovedá prevádzkovateľ. Je povinný denne vykonávať prehliadku všetkých pracovných priestorov pred začatím prevádzky a posúdiť prevádzkyschopnosť zariadenia na poskytovanie služieb.

Dátum pečiatka a podpis prevádzkovateľa 02.02.2024